ŚWIATŁOWÓD W KAŻDYM DOMU
02.10
2016
Nasza firma SBLinternet, dawniej e-SBL.net, to firma w sposób modelowy wykorzystująca unijne środki do rozwoju swojej infrastruktury. Chwalimy się, bo mamy czym. W Chełmie Śląskim zrealizowaliśmy dwa projekty unijne. Wybudowaliśmy tam prawie 30 km sieci światłowodowej magistralnej oraz około 50 km sieci dostępowej FTTH. Trafiliśmy do ...

Nasza firma SBLinternet, dawniej e-SBL.net, to firma w sposób modelowy wykorzystująca unijne środki do rozwoju swojej infrastruktury. Chwalimy się, bo mamy czym.

Trafiliśmy do 500 domów! Dodatkowo nasza sieć ma na tyle dużą pojemność, że jesteśmy w stanie podłączyć 100% domów na trasie biegnącego kabla (zainteresowanych prosimy o kontakt).

Dzięki wsparciu środków unijnych mogliśmy sięgnąć po najnowocześniejszą obecnie technologię, jaką jest sieć typu FTTH (światłowód) w standardzie GPON. Umożliwia ona transmisję danych do klienta z maksymalną szybkością nawet 2,5 Gb/s. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez przychylności władz samorządowych.

Realizacja inwestycji pozwoliła nam na zdobycie niezbędnego know-how, które pozwala nam budować najnowocześniejsze sieci przesyłowe w kraju. I to w czasie, gdy tę technologię ogólnopolski dostawca dopiero wdraża w centrach miast wojewódzkich.

Równolegle sieć w standardzie FTTH budowaliśmy w kolejnych miastach naszego powiatu – w Bieruniu, Lędzinach i Imielinie. Na koniec 2015 roku mogliśmy się pochwalić już ponad 200 km sieci i 2 tys. abonentów obsługiwanych w tym standardzie.

Warto również wspomnieć, że w 2015 roku zrealizowaliśmy projekty dobudowy sieci światłowodowej do szkół na terenie powiatu, dzięki czemu szybkie łącza o przepustowości 300 Mb/s uzyskały PZS w Bieruniu, PZS w Lędzinach, ZS w Chełmie Sląskim, Gimnazjum nr 1 w Lędzinach, LO w Bieruniu, szkoła podstawowa w Imielinie, gimnazjum w Imielinie i gimnazjum w Lędzinach.

(Sprawdź, czy jesteś w zasięgu naszej sieci światłowodowej: www.e-sbl.net/zasieg).

Jak to wszystko się zaczęło?

W 2008 roku Robert Kubica, obecnie prezes SBLinternet, zaproponował wszystkim operatorom sieci radiowej na terenie powiatu stworzenie spółki celowej, której priorytetem będzie budowa superszybkiej sieci i świadczenie zaawansowanych technologicznie usług. Grupa operatorów zdecydowała się podjąć wyzwanie i tak rok później powstał e-SBL.net (obecnie SBLinternet.pl).

Od początku zaangażowaliśmy się we współpracę z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz Władzą Wdrażającą Programy Europejskie, dzięki czemu udało się pozyskać europejskie środki pomocowe. Wtedy, gdy technologia internetowa raczkowała, nasze projekty były traktowane jako wzorowe, porównywane z projektami dużych operatorów.

Jaka przyszłość?

Wciąż chcemy budować. Wychodzimy z założenia, że wraz z budowaniem infrastruktury przyczyniamy się do budowy nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego, a to cel sam w sobie. Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020 stwarza nadzieję, że znajdą się środki na dotarcie ze światłowodem tam, gdzie jeszcze dotrzeć się nie udało.

Robert Kubica brał czynny udział w przygotowaniach POPC 2014-2020, a teraz planuje pozyskać maksymalną liczbę środków. Tak, by dotrzeć ze światłowodem do każdego domu.

Załoga SBLinternet.pl

Message Us
-->